Sanatla Yaşam
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ZİYARETÇİ SAYACI

ÇOCUĞUMUN GÜVEN DUYGUSU

Doğan Cüceloğlu

28 Temmuz 2020, 23:13

Doğan Cüceloğlu

ÇOCUĞUMUN GÜVEN DUYGUSU
Yorumlarıyla dikkatimi çeken bir okurumla aşağıdaki yazışmayı yaptık.
1-
Sayın hocam,
Güven duygusundan yoksun yetişen çocukları, yaşam sürecinde bekleyen tehlikeler nedir acaba? Güven duygusu sonradan kazanılabilinir mi? Saygılar
DC cevabı:
Selam, bu sorunuzu biraz daha açarak sorun: Annesi babası, öğretmeni tarafından güvenilmeyen çocuk mu, yoksa kendine güven geliştiremeyen çocuk mu? Yoksa, çocuğumuzun kendine güvenen biri olması için nelerin farkında olalım ve neden önemli kendine güven mi? Sanırım bu son soruyu sormak istiyorsunuz. Belki tanıdıklarınız, ya da bildiğiniz bir öykü vardır; öyküyü paylaşarak sorarsanız, daha açık net anlarım. Selamlar.
2-
Sayın hocam,
Aslında sormak istediğim, dediğiniz gibi çocuklarımızın kendine güvenen biri olması için nelerin farkında olmalıyız ve neden önemli kendine güven?
Tabi ki bu soruyu sorma maksadım, çevremde gözlemlediğim bir takım aile ilişkileri. Özellikle bazı çocuklar ne yazık ki aile içinde güven duygusunu kazanamıyor ya da sahip olunan güven duygusunu erken kaybediyor gibi geliyor bana. Bir kısım anne babalar çocuklarına, üstlerine titredikleri ve onların zarar görmemeleri için karşılaşacakları zorlukların üstesinden gelme fırsatı vermiyorlar, bazen onlar adına alışveriş yapıyor, bazen de onlar adına arkadaş seçimi bile yapıyorlar. Devamlı çocuklarını kontrol altına almaya, onlar adına düşünmeye çalışıyorlar ve sonunda sanırım çocuklar bir süre sonra anne babasız bir şey yapamayacakları güvensizliğiyle yaşam boyu barışık bir hal alıyorlar. Yine bazı anne babalar ise, çocuklarının fiziki, duygusal veya beceri anlamında devamlı eleştiriyorlar, çocuklarının her yaptığı şey onların gözünde yetersiz ve başarısız kabul ediliyor ve bu ne yazık ki çocuklara direkt yansıtılıyor. Anne babası tarafından her bir adımda eleştirilen kendine baskı uygulanan çocuk kendini ezik ve anlamsız hissetmeye başlıyor gibi.
Sayın hocam özetle anne babanın güven duygusuna etkisini sormak istiyorum, belki katılır mısınız ama çocukların güven duygusu kazanımına onların etkilerinin çok ama çok fazla olduğunu düşünüyorum, bu sebeple de söyleminiz gibi çocuklarımızın güvenen biri olması için nelerin farkında olmamız gerektiğini ve güven duygusunun neden bu kadar önemli olduğunu merak ediyorum.
Ayrıca ilginiz için çok ama çok teşekkür ediyorum. Saygılar.
***
Değerli okuruma teşekkür ediyorum. Konu çok önemli ve kapsamlı. Sizin gözlemlerinizi, yorumlarınızı, varsa öykülerinizi duymak istiyorum. Söz konusu çocuklarımız, yani toplumumuzun geleceği. Güven duygusu yüksek, kendine güvenli çocuk yetiştirmek konusunu derinlemesine işleyen bir kitap yazmayı bile düşünebilirim. İlgi ve işbirliğiniz için teşekkür ederim.

Bu haber 215 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
BİR KÖY OKULUNUN YEMEKHANESİNDE…12 Ağustos 2020

HAVA DURUMU

GİRESUN

SİTE ÖNERİLERİ

___www.sanatadair.com___


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi