Sanatla Yaşam
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ZİYARETÇİ SAYACI

YAŞAM MÜZİĞİNİ DEĞİŞTİRİNCE

Doğan Cüceloğlu

02 Nisan 2020, 21:36

Doğan Cüceloğlu


Değerli okurlarım,
Gizem Çil benim asistanım. “Evlenmeden Önce” kitabını yazarken bana yardımcı oldu. Aşağıdaki yazıyı gönderdi, izniyle sizinle paylaşıyorum.

***
Doğan Hocam,
Tempolu bir müziğe kaptırmış dans ederken hayat müziğini bir anda değiştirdi. Ne yapacağımızı şaşırdık. İlk başta tökezledik, eski ritimde devam etmeye çalışırken dumura uğradık, ama bu yeni müziği hayat sevdi ve bir süre daha bu müziği çalmaya devam edecek gibi duruyor!

Kendi hayatımı düşündüm; dokuz sene önce yaşam müziğim keskin bir şekilde değişmişti. On dokuz yaşındaydım ve babamın kaybıyla birlikte düzenim bir anda tepe taklak olmuştu. Babamın acısını yaşarken, yeni müziğe uyumda zorlanıyordum. Duygularım karmakarışık, günüm günüme uymamaya başlamıştı; hislerim öfkeye, hüzne, kimi zaman ise kaygıya dönüşüyordu.

Reddettim, isyan ettim, kapandım. Sonra uyanmaya başladım. Evet, yaşam değişmişti, ama son bulmamıştı; artık hafif buruk bir müzikle devam ediyordu. Ama her şeye rağmen devam ediyordu. Şanslıydım.

Şanslıydım; On dokuz senemi onunla geçirmiştim; hem de doyasıya.
Şanslıydım; annem yanımdaydı.
Şanslıydım; beni sarıp sarmalayacak insanlara; dostlarıma, sevdiklerime sahiptim.

Sonra kendime, “Niye ben?” sorusunu sordum.
Gerçekten merak ederek!
Bir süre sonra cevabı geldi; hem de çok net: Babam giderken de bana önemli bir ders öğretmişti!

Hayatı her zaman kontrol edemeyecektim. Değiştirecek gücüm olmayan olaylar başıma geldiğinde canımı ne kadar acıtırsa acıtsın, o acıyı ve acıyla beraber gelen tüm duyguları kabul ederek, bu duyguları yoldaşım yaparak ilerlemeyi ve en önemlisi şükretmeyi öğrenmeliydim!

Babamın vefatı yaşamın bana kestiği bir ceza değil, şükür duygusunun baskın olacağı yepyeni bir öğrenme sürecinin başlangıcıydı. Kolay olmadı ama ben önemli bir karar verdim; öğrenme yolculuğumun tadını çıkarmaya odaklandım. Yazımında yardımcı olduğum kitabın bir cümlesi sanki beni ifade ediyordu:

“Hayata devam edebilmek için hayatımızda aşkın bir yönün varlığına ihtiyacımız var. O aşkınlığa sahip olduğumuzda, yaşamı tamamen denetleyemeyeceğimizi kabul edeceğiz ama tüm belirsizliğe rağmen yine de yaşamın içinde sevgiden kaynaklı adil bir düzen olduğuna inanacağız. Yaşamı denetlemeye değil, yaşamla dans etmeye karar vererek, “EVET!” diyebilme cesaretini bulacağız.” (Evlenmeden Önce / Sayfa: 75)

Bazen hiç seçim şansımız yokmuş gibi gözükse de aslında yaşam her daim bize bir seçim şansı sunuyor. Tıpkı, şu anda da sunduğu gibi... Bu durumu hayatın getirdiği bir adaletsizlik, bir cezalandırma olarak görüp isyan edebiliriz ya da hayatın bize önemli şeyler öğretmeye çalıştığına inanabiliriz.
Seçim bizim!

***
Evet, Gizem böyle yazmış. Yorum ve görüşlerinizi eminim o da benim kadar merak ediyordur. Sağlıklı günler dileğim ve sevgimle.

Görüntünün olası içeriği: şunu diyen bir yazı 'YAŞAM MÜZİĞİNİ DEĞİŞTİRİNCE'

Bu haber 695 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Bavul’un haziran sayısında29 Mayıs 2020

HAVA DURUMU

GİRESUN

SİTE ÖNERİLERİ

___www.sanatadair.com___


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi