Sanatla Yaşam
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ZİYARETÇİ SAYACI

"Korkmuyoruz"

Tarih 18 Temmuz 2020, 19:30 Editör admin

Korku iklimi yaratılıyor

"Korkmuyoruz" diyen sanatçılardan açıklama:

Tiyatro sanatçısı Levent Üzümcü ile oyuncu ve çevirmen Füsun Demirel, Sanatçılar Girişimi'nin yayımladığı bildiriyi neden imzaladıklarını anlattı. Üzümcü "Yüzümüz hep aydınlığa doğrudur ve bu aydınlık kaypaklıkla, korkaklıkla, sessiz kalarak, kaçak dövüşerek kazanılmaz, kimse kendini kandırmasın" dedi, Demirel ise "Baskı altında yaşayan, sansürlenen, engellenen sanatçılar, cesaretle yaratılan korkudan etkilenmediğini göstermek zorundadır" ifadelerini kullandı.

 
 

Sanatçılar Girişimi'nin yayımladığı bildiride, çok sayıda aydın ve sanatçıyla birlikte imzası yer alan tiyatro sanatçısı Levent Üzümcü ile oyuncu ve çevirmen Füsun Demirel Cumhuriyet'e konuştu.

"Korkmuyoruz. Bütün yurttaşlarımızı daha cesur daha özgüvenli, daha inançlı ve kararlı olmaya çağırıyoruz" ifadelerinin yer aldığı bildiri üzerine konuşan Üzümcü, "Türkiye'de bir korku iklimi mi yaratılmaya çalışılıyor?" sorusuna şu sözlerle yanıt verdi:


"Hiç kuşkusuz bir korku iklimi yaratılıyor. 'Ben gidersem devlet çöker' diye kendini ve oy verenlerini kandıran bir siyasi yapı söz konusu. Bunu yaratma nedenleri ise; bu dönemi oluşturan yolun hemen her taşının kanunsuzca döşenmiş olmasından kaynaklı. Örneğin; hiçbir suçu olmayan insanların ama siyasi rakip olmalarından korkularak ama yaptıkları haberlerin sesini kısmak istemekten ama da eleştirilerine maruz kalmamak için hukuksuzca ve hukuk kullanılarak içeride tutulması bu kanunsuzluğun en tipik göstergesi. Elbette ki bunun adisyonu olacak ve bu adisyonun muhattaplarınca ödenmesi de uzun bir zaman alacak."

"YALAN DÜNYA OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYORLAR"

Bu durumun tek sebebinin, hiç gitmemek üzere yönetime gelmiş olmalarından kaynaklandığını ifade eden Üzümcü, 2023 seçimlerini hatırlatarak şunları söyledi:

"Ancak görüyorsunuz ki -eğer yapılırsa- 2023 seçimlerinde ilk defa oy kullanacak gençlerin %70’i bu siyasi garabeti desteklemeyeceklerini söylüyorlar. Siyasi yöntem olarak 3-5 bin maaşlı sosyal medya kışkırtıcısı, kimsenin izlemediği TV kanalları ve kimsenin okumadığı paçavralarla bir yalan dünya oluşturmaya çalışıyorlar. Bu vatanı bizler yolda bulmadık!"

"ÖZGÜR YARINLAR İÇİN ÇOK İNSAN KAYBETTİK"

"Bu vatan Kurtuluş Savaşı'nda cepheden kaçmayanların vatanıdır" diyen sanatçı, sözlerini şu ifadelerle noktaladı:

"Bu vatanın özgür yarınları için çok insan kaybettik. Bu vatan sadece, gün geçtikçe şımarıklaşan, gün geçtikçe saldırganlaşan, gün geçtikçe fütursuzlaşan 'dava' dedikleri saçmalığın peşinde koşan bir takım sahtekârların vatanı değildir. Bu vatan, Kurtuluş Savaşı'nda cepheden kaçmayanların; onların çocuklarının ve  torunlarının da vatanıdır. Durduğumuz ve duracağımız yer ve değerlerimiz bellidir. Yüzümüz hep aydınlığa doğrudur ve bu aydınlık kaypaklıkla, korkaklıkla, sessiz kalarak, kaçak dövüşerek kazanılmaz, kimse kendini kandırmasın."

"SÖZDE DEMOKRASİ, SÖZDE ÖZGÜRLÜKLER"

Bildiriyi imzalayan sanatçılardan Füsun Demirel ise, sanatçının toplumu ileriye taşıdığını belirterek, yaratılmaya çalışılan korku iklimi ile ilgili görüşlerini şöyle anlattı:

"Azîz Nesin'in oyunu vardır hani... 'Korkudan Korkmak' Bir korku iklimi yaratılmıştır zaten. Sözde demokrasi, sözde özgürlükler... Kime göre, neye göre bu  demokrasi ve özgürlük kavramı?

Aslında korkuyu yaratan erk en çok korkandır; halk bunu anladığında ve yaratılan korkudan korkmadığında baskıdan kurtulacaktır."

Sanatçıların, yaratılan korkudan etkilenmediğini göstermek zorunda olduğunu vurgulayan Demirel, "Baskı altında yaşayan  sansürlenen, engellenen sanatçılar, cesaretle yaratılan korkudan etkilenmediğini göstermek zorundadır. Çünkü sanatçı toplumu ileriye taşıyandır" dedi.

Bu haber 806 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

SOYLEŞİ

Agah Özgüç

Agah Özgüç Yılların izinde Türk sineması

Hüsamettin Cindoruk: Başkanlık sistemini dayatmak

Hüsamettin Cindoruk: Başkanlık sistemini dayatmak nafile bir girişimdir
BİR KÖY OKULUNUN YEMEKHANESİNDE…12 Ağustos 2020

HAVA DURUMU

GİRESUN

SİTE ÖNERİLERİ

___www.sanatadair.com___


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi