Sanatla Yaşam
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ZİYARETÇİ SAYACI

TİYATRO GAZETESİ  107. ŞUBAT SAYISI ÇIKTI.

TİYATRO GAZETESİ 107. ŞUBAT SAYISI ÇIKTI.

Tarih 10 Şubat 2020, 20:16 Editör admin

6.Anadolu Tiyatro Ödülleri Sahiplerini buldu.

 

 

 

Tiyatro Gazetesi’nin Şubat 107. sayısını sizler için hazırlarken, tam 12 sayfalık Ödül Törenine dair bir Ek’te sizler için gazetenizle..

 

Bu ay gazetenin manşeti; Tiyatro Gazetesi 6. Anadolu Tiyatro Ödülleri Su Gösteri Sanatları Sahnesi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

 

”Efeler’den ustalar geçti. ‘Tiyatro ve Toplum’ paneline yoğun ilgi” başlıklı haber ise yine ilk sayfada. ”Akıllı altyazı gözlüğü sayesinde diyalogları okuyabileceksiniz”, ”Bir buruk hikaye Bimarhane” ile Hürriyet Kavgası adlı oyunuyla Kemal Kocatürk afişi ve iç sayfalarda söyleşisi var haberi yine ilk sayfa da gördüklerimiz.

 

Nurhan Uslu Başyazı köşesinde “Nerede bir tiyatro varsa Tiyatro Gazetesi oradadır” derken, Yasemin Çetin, Kamer Yıldız Ok ile yaptığı söyleşide “Herkes farklı ve herkes eşit ilkesiyle yolumuza devam ettik.” dedi. Burak Süme Süeda Çil ile söyleşti; ”Süeda Çil: Ucunda çok güzel sürprizli şeylerin olduğu bir eğitim programı: Sonsuz Oda!”

 

Tiyatro ve Biz köşesinde Tamer Levent ‘Müzikaller’ derken, Serkan Fırtına ‘Laf değil iş üretiyoruz’ dedi.

 

Büşra Elmaskaya ”Efeler’den ustalar geçti. ‘Tiyatro ve Toplum’ paneline yoğun ilgi”, Halit Karaata ”Tiyatro insanın aymasıdır”, Ceren Olpak Kelimeler köşesinde ”Neden yazıyoruz?”, Yrd.Doç.Dr. Rasim Aşın ”Tiyatro eğitimi veren üniversitelerin akademisyenleri çalıştayda buluştu.”, Yaşam Kaya ”Vahşet Tanrısı: “Tanrı’nın bize en büyük kazığı evlenip aynı evde yaşamamızdır!” derken, Üzeyir Tavuş ise ”Ortak payda buluşmak tiyatroya seyirci yetiştirmek” dedi.

 

Sefer Dülger ”Akıllı altyazı gözlüğü sayesinde diyalogları okuyabileceksiniz”, Büşra Köseoğlu ”Çan’da Ölmezden Gelemeyenler rüzgarı esti!”, Hasan Tanay ”Günümüz Tiyatrosunda Brecht’i Aramak”, Gökhan yener ”Tiyatro Gezegeni”, Şebnem Atılgan “Seyirci Koltuğundan Hırçın Kız”, Arzu Taşkın ”Bir buruk hikaye Bimarhane”, Canan Demirci “Bir oyun izledim ve hayatım değişti”, A. Kadir Bozkurt ”Antalya’nın belediye tiyatrolarını yazmaya devam…”, Yalçın Baykul ”Global Kukla Komple Komplo ya da politikada tiyatral uygulamalar”, Melike Birgölge ”Ne güzel şey hatırlamak seni” ve ”Ağaçlar ayakta ölür, Nevra Serezli daha da büyür”, derken Seval Deniz Karahaliloğlu ”Hülya Nutku ve Hocası Metin And’la Üniversite yılları”, Hikmet Kaymak ve Murat Fidan”Diyarbakır’dan kısa notlar”, Rahime Özbey ”Hüseyin Dilan – Karagöz aranıyor – Işırlak, Hasan Çakmak ”Kazandığınız parayla mutlu olabileceğiniz bir ülke: Kanada” derken, Yalçın Baykul söyleşisine devam etti: ”Hürriyet Kavgası Berlin’e taşındı.” Güler Cengiz ”Merhaba Sanat Tiyatrosu Seher ve Devran’dan öyküleri sahneye taşıdı” ve ”Dünya’da çok fazla kötülük var biz bunu tiyatroyla unutuyoruz, unutturuyoruz” derken Şebnem Atılgan ”Geçmişi olmayanın geleceği olamaz” dedi.

 

Her zaman olduğu gibi Tiyatro Gazetesi’nde sadece bu bahsini ettiğimiz yazılar değil, bir çok kurum ve kuruluştan haber ve değerlendirmeler var. Ayrıca bir kez daha tekrarlayalım, bu ay gazetenin yanında 6.Anadolu ödülleri Ek’i de var.

 

Gazetemize Mephisto, Kitapsan Kitabevleri ve Temsilciliklerimizden ulaşabilirsiniz.

www.tiyatrogazetesi.net Haber sitemizden güncel haberlerinizi de takip edebilirsiniz.

TİYATRO GAZETESİ 6. ANADOLU TİYATRO ÖDÜLLERİ

Tiyatro Gazetesinin merkezi olan ve geçtiğimiz Ağustos ayında talihsiz bir kaza sonucu yanan Su Gösteri Sanatları Sahnesi,  Anadolu Tiyatro Ödül Töreniyle birlikte açılışını yeniden yapacak. Sahnemizin, küllerinden yeniden doğması için yoğun çaba gösterildi. Açılışımızda, yangında büyük zarar gören sahnemize destek veren tüm kurum ve kişilerin adlarının yazılacağı büyük bir pano sergilenecek. Tiyatro Gazetesi 6. Anadolu Tiyatro Ödülleri Töreni, 3 Şubat 2020 Pazartesi günü saat 19.00’da Su Gösteri Sanatları Sahnesinde gerçekleştirilecek.

 

Ülke bazında ödül veren tek oluşum olan Anadolu Tiyatro Ödülleri aynı zamanda uluslararası bir kimliğe sahip. Bu yıl Romanya, Almanya, Azerbaycan, KKTC ve Kuzey Makedonya’nın tiyatro sanatçıları ödüllerini almak üzere törende hazır bulunacak.

Ödül kurumu, bu yıl yine ilklere imza atacak.  Bundan böyle Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Ödülleri AÇOK adına verilecek. Bu ödülleri Turgut-Ümit Denizer belirleyip, ödül sahiplerine takdim edecek.

Ayrıca Metin And adını taşıyacak Akademisyen Ödüllerinin verilmesi de karar altına alındı.

 

ANADOLU TİYATRO ÖDÜLLERİ

Tiyatro Gazetesi tiyatro alanında tarih yazmaya devam ediyor; tüm zor koşullara rağmen ülke tiyatrosunda derin izler bırakıyor ve bırakmaya da devam edecek. Tiyatro Gazetesi’nin ülkenin en ücra köşesinde tiyatro yapanlara ulaşması, haberlerini yayımlaması, etkili olanların İstanbul’da ödüllendirmesi, Türk tiyatro tarihinde ilk kez yapılan bir uygulamadır.

Bu yıl; Ankara, Antalya, Ayvalık, Bursa, Balıkesir, Samsun, Ordu, Hatay, Trabzon, Giresun, Muğla, Manisa, Denizli, İzmir, İstanbul, Romanya, Kuzey Makedonya, Almanya, KKTC ve Azerbaycan’dan gelecek akademisyen ve tiyatro sanat emekçileri İstanbul’da ağırlanacak.

 

Böyle büyük bir organizasyonu gerçekleştirmek elbette hiç kolay değildir.

Hele sahnesi yanıp kül olmuş bir kurumun, her şeye göğüs gererek, tüm bilgi ve birikimini ortaya koyarak ve hiç bir çalışmasına ara vermeden devam etmesi, hiç kolay değildir. Hal böyleyken, bize köstek olanların yanı sıra destek olanları da asla unutmayacağız. En zor koşullarda yanımızda olan dostlarımıza sonsuz teşekkür ederiz.

 

Tiyatro Gazetesi

Öncelikle Tiyatro Gazetesi’nin temsilcilerine, yazarlarına, kısacası emeği olan herkese teşekkürü bir borç biliriz. Kış mevsiminin zorlu hava koşullarına rağmen yurt içinden ve yurt dışından üşenmeden, erinmeden kalkıp gelecek olanlara, değer bilenlere “Biz her koşulda varız,” diyenlere sonsuz saygılarımızı sunuyoruz.

 

Ödül törenimiz yine ilklere imza atacak.

Kategorilerimizde uluslararası ödüllere yer verdik. “Sanata Evet” ödülünü uluslararası bir kimliğe büründürdük. Alanda akademisyenlerin hep unutulduğunu gördük ve Metin And hocamız adına her yıl bir akademisyenimize ödül vermeye karar verdik.  Çocuk tiyatrosu alanındaki ödüller ise bundan böyle AÇOK adına verilecek. Bunun için Turgut ve Ümit Denizer ustalarımıza çok teşekkür ederiz.  Ödül töreninde yine birbirinden değerli sanatçıları, akademisyenleri bir araya getiriyoruz. Sanatın, özelde tiyatro sanatının, toplumda nasıl bir çimento görevi üstlendiğini herkese bir kez daha göstereceğiz.  Anadolu’nun birçok ilinde tiyatro yapan sanat emekçilerini İstanbul’da ağırlayacağız. Birbiriyle tanışmalarına, kaynaşmalarına vesile olacağız. Ulusal ve uluslararası bağlantılar kurulmasına destek vereceğiz.  Burada sayamayacağımız o kadar çok şeye vesile oluyoruz ki, tüm bunlar insanlığın değerini biraz daha öteye taşıma çabamızın sadece küçük örnekleri… Ve tüm bunları güzel insanlığa olan hasretimizi giderme, kendimizi ve etrafımızı daha da güzelleştirme adına yapıyoruz. Bunun için “Sanata Evet” diyoruz. Bizler, tiyatro basınının bu ülkede var olmasının önemini, değerini bilen, bu bilgi ve duyarlılıkla Tiyatro Gazetesi’ne ilan verenlere, ülkenin dört bir yanında Tiyatro Gazetesi’nin gönüllü temsilcilerine, Tiyatro Gazetesi’nin editörleri ve yazarlarına, tabii ki çok değerli okuyucularımıza sonsuz teşekkür ederiz. Biz çoğuz. Bu çokluğumuzu daha diri kılmak, daha da çoğaltmak için hepimize yine görevler düşüyor. Ülkenin en ücra köşelerinde tiyatro yapanların daha çok sesi soluğu olmaya, bir daha ki Anadolu Tiyatro Ödülleri’ni daha güçlü kılmaya, daha güçlü kutlamaya çalışacağız. Bizler Nazım Usta’nın dediği gibi, ağır ellerimizi toprağa basıp doğrulduğumuz zaman en bilgin aynalara, en renkli şekilleri aksettirenleriz. Bizlere dair çok sözler edildi ve edilmeye devam edecek.

 

Tüm zorluklara rağmen Tiyatro Gazetesi ülke tiyatrosuna hizmetlerini sürdürecek. Gücümüzü aldığımız dostlarımız, meslektaşlarımız, gazetemizin temsilcileriyle en etkili haber, eleştiri, yorumları yapmaya devam edeceğiz. “Nerede Bir Tiyatro Varsa Tiyatro Gazetesi Oradadır” şiarımız sonsuza dek devam edecek. Bizi yine tüm festivallerde, Anadolu’nun en ücra köşesindeki bir tiyatronun haberini yaparken göreceksiniz. Hayat var olduğu sürece sanat da var olacak. Daha yaşanılır bir dünyada “Sanata Evet” demeye devam edecek bir Tiyatro Gazetesi için çalışmaktan hiç vazgeçmeyeceğiz. Daha etkili ve güçlü bir şekilde var olmak için görev bizi bekler. Hepinize mutlu bir yıl dileriz.

 

Varlığını varlığımıza katanlara selam olsun!

6. Anadolu Tiyatro Ödülleri’nde buluşmak üzere…

 

Tiyatro Gazetesi Yayın Kurulu Adına

Nurhan Uslu

Bu haber 1949 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

TİYATRO

İBB, İstanbulluları tiyatroyla

İBB, İstanbulluları tiyatroyla buluşturuyor

“Üç Silahşör” balesi,

“Üç Silahşör” balesi, KULAKLARIYLA ‘GÖRECEKLER
İKİ GENÇ VE YAŞLI BİR SARHOŞ26 Şubat 2020

HAVA DURUMU

GİRESUN

SİTE ÖNERİLERİ

___www.sanatadair.com___


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi